Zcela nové pojetí užívání kanceláří – coworking – zavaluje český trh

 

V Praze meziročně naroste plocha sdílených kanceláří o 66%. Ke konci roku 2017 čítala jejich celková plocha 16 500 m2, v roce 2018 se zvýší na 27 500 m2, kdy trh doručí 11 000 m2. Sdílené kanceláře se uplatňují i v regionech. V celé České republice se nachází 76 coworkingových center o celkové ploše přesahující 25 000 m2. Podle odhadů společnosti Cushman & Wakefield se současné plochy sdílených kanceláří do roku 2020 zdvojnásobí.

Cílová skupina

Mezi uživateli sdílených kanceláří v Česku nejvíce převládají podnikatelé na volné noze, tedy živnostníci s 62 %. Prostor však využívají i korporátní firmy (24 %), a to v případech, kdy jejich zaměstnanci cestují do zahraničí a potřebují vhodný pracovní prostor, nezřídka zde loví novou pracovní sílu či inovativní nápady či naopak svým stávajícím zaměstnancům dopřávají flexibilitu a více kreativní prostředí ve snaze udržet si ty největší talenty. Mezi zvučná korporátní jména, která využívají coworking, patří Microsoft, Accenture, Amazon, Google, Dell, Samsung, HSBC či Volkswagen. Původně nejčastější uživatelé coworkingových center – start-upy tvoří nyní pouze 14 %. Sdílené kanceláře jim pomáhají snižovat riziko spojeného s tradičními kancelářemi, s kterými se pojí dlouholetá smlouva a vysoké provozní náklady. Rovněž jim poskytují flexibilitu při jejich rozšiřování.

Sdílené kanceláře – ne příliš výnosný podnik

Pouze 40 % všech coworkingových center na světě generuje zisk. To platí i pro Prahu, přičemž průměrná cena za pronájem kancelářského místa je 3 600 Kč za měsíc a 300 Kč za den. Ziskovost roste s velikostí plochy sdílených kanceláří, ale také s jejím věkem. Čím větší počet členů centrum má a čím déle je na trhu, tím lepší jsou jeho ekonomické výsledky. Celých 40 % všech coworkingových center v Praze je o velikosti do 150 m2. Sdílené kanceláře nad 1 000 m2 tvoří jen 10 % a méně. Současný trend je však prostory stále rozšiřovat, dá se proto očekávat, že současné průměrné hodnoty se do budoucna změní.

V Praze, 23. dubna, 2018