Pařížská ulice se probojovala mezi nejoblíbenější evropské high streets s luxusními obchody

Které třídy a ulice v evropských městech jsou nejfrekventovanější? A překrývá se počet chodců s místy, kam se soustředí luxusní obchody? Nejnovější studie mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate, kterou poprvé představuje na realitním veletrhu MAPIC v Cannes, ukazuje, že počet návštěvníků není pro luxusní retailery určující. Daleko spíše se soustředí na ulice, kam míří bonitní rezidenti a především turisté. Podle detailního průzkumu je nejfrekventovanější evropskou třídou 

londýnská Oxford Street s průměrnými 13 560 chodci za hodinu. Následuje ji Kaufingerstrasse v Mnichově (12 832 lidí v hodině) a madridská Calle de Preciados (10 292 chodců). Naopak z ulic, kde se nachází nejvíce obchodů a jsou považovány za nákupní high streets, dominuje pařížská Av. des Champs Elysées (10 277 lidí), Passeig de Gracia v Barceloně (10 132 osob v hodině) a Regent Street v Londýně (9 250 chodců).

V přehledu se hned třikrát objevuje Praha. Pražskou třídou Na Příkopě s Nákupní Galerií Myslbek nebo hračkářstvím Hamleys za hodinu projde 8 000 lidí (22. místo), zhruba o 70 osob méně je to ve spodní části Václavského náměstí (23. příčka). Z hlediska koncentrace luxusních a prémiových obchodů Prahu reprezentuje Pařížská ulice s 2 800 chodci za hodinu. Obsadila tím 15. místo mezi všemi velkými městy v západní a střední Evropě.

Analýza společnosti BNP Paribas Real Estate porovnává návštěvnost v jednotlivých městech a jejich částech. Pojmenovává důvody koncentrace lidí a všímá si také toho, jaký je vztah mezi množstvím potenciálních zákazníků, jejich profilem, urbanismem a dopravou měst, stejně jako umístěním a koncentrací obchodů. „Výsledky jsou příkladně vidět právě na Praze. Ačkoliv Pařížská ulice má čtyřikrát nižší návštěvnost než ulice Na Příkopě, obchodníci zde platí obdobné nájemné. Dá se to vysvětlit tak, že do luxusními brandy do Pařížské míří cíleně vybraná klientela, včetně movitých turistů,“ objasňuje Lenka Šindelářová.

Praha, 18. listopadu, 2017