Pánské krejčovství Galard slaví 6 let a otevírá nový pražský showroom

Zakázkové krejčovství Galard dokazuje, že česká krejčovina a oděvní odvětví vůbec se vzpamatovává z krize a trh s kvalitním oblečením kontinuálně sílí. Galard se sídlem v Brně se původně zaměřoval na šití košil na míru. Díky vysoké poptávce rozšířil své služby o tvorbu obleků na míru, později o rámové boty a doplňky. Letos slaví výročí 6 let od založení a v červnu slavnostně otevírá svůj nový showroom v Petrské ulici v Praze 1.

Za 6 let existence na trhu vyrostlo krejčovství Galard v luxusní zakázkový salon. „Pánská krejčovina v Česku zažívá z našeho pohledu velký comeback. Vnímáme, že se společnost postupně odklání od tzv. fast fashion a začíná, podobně jako na příklad u potravin, uvažovat nad otázkami, kde, kým a z čeho je zboží vyrobeno. Už není takovým trendem ukazovat, jakou značku na sobě nosíme. Jde spíše o to, jak bylo oblečení ušito, zda nám perfektně sedí a zda je z kvalitního materiálu. V oblékání určitě nejsme na úrovni Italů, Angličanů či třeba Japonců, kteří jsou svým stylem ve světě módy stále výraznější, ale rozhodně začínáme mít nakročeno dobrým směrem,“ uvádí Adéla Hoffmanová, Branch & Sales Manager Galardu. Obraty salonu se v průběhu let navýšili z počátečních stovek tisíc korun do řádu milionů a značce se daří držet i nadále vzrůstající tendenci. Ročně dodá okolo 2 000 košil a 600 obleků. Zákazníci přicházejí z mnoha cílových skupin i vrstev. „Nelze říct, že bychom měli typického zákazníka. Co však naše zákazníky spojuje, je touha po kvalitě a osobním přístupu, ať už k nám přichází ústavní soudce, sportovec nebo student,“ doplňuje Hoffmanová.

Heslem krejčovství Galard je gentlemanství, elegance, vkus. Jeho pražští představitelé Karel Řepa a Jaroslav Endršt chtějí pomoci zachovat tradici českých oděvních salonů a navázat na dlouhou historii oděvního průmyslu. „Přesunuli jsme salon z Prahy 4 na Prahu 1, abychom byli klientům blíže. Petrská čtvrť má navíc jedinečný genius loci a roste z ní oblíbená lokace plná designových a lifestylových obchodů. Cílem naší pobočky je podporovat zkušené krejčí v jejich práci a vyzdvihnout fakt, že se jedná o ruční práci českých nadaných lidí. Z dlouhodobého hlediska bychom chtěli podporovat mladou generaci, aby se v našich dílnách učila šít a dokázala zvládnout řemeslo, které pomalu vymírá,“ doplňuje Karel Řepa.

Textilní a oděvní průmysl byl v Česku vnímán jako rodinné stříbro. České firmy měly vždy svou tradici, zkušenosti a nabízely vysokou kvalitu. Velká část oděvů se také exportovala do zahraničí. Díky dovozu levného oblečení z Číny a dalších asijských zemí ale zažilo celé odvětví velký otřes. V roce 1989 bylo v českém textilním a oděvním průmyslu zaměstnáno 170 000 lidí. O 20 let později to bylo již jen něco přes 50 000. V posledních letech se počet snížil na zhruba 15 000. Až nyní se trend pomalu obrací. Tržby v textilním a oděvním průmyslu loni vzrostly o 2,7 procenta na 53,5 miliardy korun, vyplývá z tiskové zprávy Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu (ATOK). Ve statistice jsou firmy, které mají alespoň 20 zaměstnanců. Právě menším a specializovaným firmám se v posledních letech daří dobře.

Firma vznikla v roce 2011 v Brně, původně jako krejčovství vyrábějící košile na míru. Postupně se byznys rozrostl do dnešní podoby luxusního pánského salonu, jehož vlajkovou lodí jsou obleky šité způsobem „bespoke tailoring“, tedy nejvyšší krejčoviny v podobě precizního zpracování střihu na míru. V červnu 2017 otevřel Galard nový pražský showroom v Petrské ulici.

Praha, 29. června 2017