Jak si vybrat oblečení na svah?

Chystáte se na hory a přemýšlíte, co zabalit s sebou? Dříve, než si začnete dávat do cestovní tašky štosy oblečení na svah extra pro každou situaci a psát si seznam, co vše je ještě nutné koupit, podívejte se na následující tipy a rady. Pokud si chcete užít pořádnou lyžovačku, aniž by vás trápila zima nebo vedro či promoknutí, stačí vám pořídit si několik kvalitních kusů a vědět, jak co nejlépe využít vlastností jejich materiálů.

Jak si vybírat bundu?

Před odchodem do prodejny si na sebe vezměte nejlépe oblečení, které skutečně budete na svahu pod bundou mít nebo alespoň podobně silné. Dokážete tak snáz odhadnout, jak velkou bundu potřebujete, jestli je například přes ramena a záda dostatečně veliká nebo by nebylo lepší pořídit si o kousek větší. „Zkuste se v ní zahýbat, vyzkoušejte si, jestli sedí rukávy, jestli má bunda potřebné detaily jako lepené švy, vnitřní rukávy, sněhový pás apod. Bunda by měla mít i dostatek prostorných kapes na zip na peníze a důležité doklady“ radí Vladislav Žák, specialista značky Hannah.

Lyžaři preferující klidnější styl mohou zvolit lyžařskou bundu se střední prodyšností. Jejich jízda není obecně fyzicky tak vysilující, protože raději sjedou kopec v pohodě, pomalu a s přestávkami, a v bundě s vyšší prodyšností by jim byla zbytečně zima. „Vychytávky jako podlepené švy, sněhový pás, kapsa na skipas a další nezbytností jsou samozřejmě automatické. Stejně jako určitá míra nepromokavosti,“ říká Vladislav Žák.

Co si vzít pod bundu?
Dvě trika nebo raději nátělník a slabší mikinu a přes to bundu? Žádný bavlněný nátělník nenahradí dobré funkční prádlo. Ve chvílích, kdy jste fyzicky nejaktivnější a nejvíce se potíte, například na černé sjezdovce, při bruslení nebo třeba „stromečku“, odvede přebytečný pot do další vrstvy a vám bude teplo, i když strávíte následně chvíli ve frontě na vlek nebo budete odpočívat u stánku s občerstvením. „Ať už si tedy vyrazíte nakoupit funkční termoprádlo silnější nebo slabší, mělo by těsně přilnout k tělu. Zbytečně velké prádlo neizoluje a svoji funkci pak nemůže plnit,“ upozorňuje Vladislav Žák. Druhou vrstvou mohou být nejrůznější zateplené roláky či mikiny, které mají dopomoci zahřát naše tělo a toto tělesné teplo udržet.

Jak na kalhoty?

Stejně jako bunda i lyžařské kalhoty by měly splňovat určitá kritéria. Tím je prodyšnost, vyšší nepromokavost a pružnost. „Kalhoty musí být pohodlné, perfektně sedět v každém pohybu a být dostatečně nepromokavé. Zkušený lyžař ví, že při vydatném sněžení to bývá právě materiál na stehnech a na hýždích, který je při cestě vlekem nahoru nejvíce namáhaný a rychleji se promočí,“ upozorňuje Vladislav Žák. Dodává, že při nákupu kalhot je vhodné zamyslet se i nad tím, jestli je budete oblékat na holé tělo, nebo pod ně navléknete ještě jednu vrstvu.

Praha, 15. prosince, 2017