Jak být „udržitelně“ šik? Prozradí Olomoucký Dizajnmarket

Do olomoucké Pevnosti poznání se vypraví příznivci ekologické módy. Jak se obléct hezky, vkusně a zároveň ekologicky, s tím poradí v pátek a sobotu olomoucký festival Dizajntrh. Módu, design a zájem o zachování přírodních hodnot ukáže návštěvníkům ze všech možných stran. Akce nabídne prodejní přehlídky českých i slovenských nezávislých návrhářů. Kromě toho si tu zájemci budou moci vyrobit vlastní kosmetiku či doplňky z recyklovaných materiálů nebo vyměnit staré kousky šatníku za nové. Dozvědí se také něco víc o oděvním průmyslu prostřednictvím besed, filmů i vědy.
Olomouc se letos stylově a udržitelně obleče už podruhé. Na výstavu Dizajntrhu se sjede přes šedesát návrhářů a tvůrců. „Doprovodný program je tento rok opravdu nabitý. Od dokumentů v AFO koutku po dílny a přednášky. Novinkou, na niž jsme pyšní, je takzvaný Swap koutek, do kterého mohou lidé nosit obnošené věci ze svého šatníku. Za každý kousek dostanou žeton, který si vymění za oblečení, které přinesl někdo jiný,“ popsala letošní vychytávku jedna z organizátorek Dizajntrhu Adéla Píchová.

Z žádné však návštěvník neodejde s prázdnou. Vyrábět se budou třeba recyklované papírové kabelky, lapače snů nebo papírové divadlo. Na své si přijdou i zájemci o výrobu domácí kosmetiky. Ve workshopech jim lektoři prozradí, jak si vyrobit parfém, prací prášek nebo pastu na zuby. V pátek i v sobotu začíná program v deset hodin a končí v sedm večer. K dispozici budou dětské koutky, káva i další občerstvení. Vstupné do prostoru prodejní výstavy je třicet korun.  Za tvůrčí dílny se platí zvlášť a zájemci se do nich musejí předem přihlásit. Více na www.dizajntrh.cz

Praha, 15. listopadu, 2017