Do roku 2021 přibude skladových prostor v hlavním městě o tři čtvrtiny

Městské logistické prostory do roku 2021 v Praze narostou o 75,5 % z aktuálních 20.641 metrů čtverečních na 36.227 metrů čtverečních. Stane se tak kvůli předpokládanému exponenciálnímu růstu e-commerce a následné potřebě zajistit poslední úsek doručení zboží ve městech. Předpovídá to zpráva Urban Logistics poradenské firmy Cushman & Wakefield ve spolupráci s developerem P3 Logistic Parks. 

Obě firmy pro účely zprávy vyvinuly takzvaný „model městských prostor“ pro kvantifikaci požadavků na městské logistické prostory na největších evropských trzích e-commerce. Vychází přitom ze současných i budoucích objemů internetových prodejů. Tento nový subsektor vznikl díky potřebě uspokojit rychlý nárůst v oblasti doručování zásilek. Podle modelu městských prostor se do roku 2021 objem zásilek v Evropě zvýší o dalších 69 %.

Podle zprávy jsou náklady na doručování zásilek ve městech vysoké a tvoří až 50 % veškerých nákladů dodavatelského řetězce v Evropě. Jejich celkový objem dosahuje 70 miliard eur a během příštích pěti let se očekává další 7 až 10% růst. V současné době jsou logistické budovy situovány na předměstích a kvůli vzájemně si konkurujícímu využití hodnotných pozemků a odporu měst vůči logistickému sektoru nemohou být přímo ve městech.

„Stále víc Čechů nakupuje na internetu, proto je zcela nezbytné, aby velká města zvládala rostoucí počet zásilek. V budoucnu bude pro internetové maloobchodníky a společnosti zabývající se přepravou zásilek zcela zásadní využívání městských logistických prostor. Jen tak dokážou uspokojit rostoucí požadavky zákazníků na rychlost a spolehlivost dodávek,“ řekl Ferdinand Hlobil, partner a vedoucí pronájmů průmyslových ploch ve střední a východní Evropě v poradenské firmě Cushman & Wakefield. Zdroj: Retailek

Praha, 28. prosince, 2017