Pátrání po ekologické veganské kůži pokračuje

Módní značky upouští od používání pravé kůže, nechtějí, aby zvířata trpěla. Jenže její umělá náhrada znamená zase velkou zátěž pro životní prostředí. Pátrání po kůži, která by neubližovala zvířatům ani planetě dále pokračuje, řešení asi existuje, ale bude ještě dlouho trvat, než ho módní průmysl bude schopen implementovat.

Proč PVC jako náhražka nestačí

PVC a polyuretan – materiály, které jsou módními značkami používány pro výrobu ekologické (tedy umělé) kůže. Svou strukturou se totiž dokáží velmi dobře přiblížit vzhledu pravé přírodní kůže. Navíc jsou levnější. Jenže pochází z ropy a plastu, tím pádem mají na hony daleko k jakémukoli alespoň částečně udržitelnému přístupu k módě. Proto už se s nimi nedá nadále spokojit. A také proto módní výrobci, značky i návrháři hledají materiály, které by nepocházely ze zvířat, ale ani z vláken, které pro planetu znamenají tak velký problém, jako je právě ropa a plast.

Kůže z odpadu…

Ekologičtější náhrada kůže přírodní a kůže z PVC může pocházet například ze zemědělského odpadu, jenže cena takového materiálu se šplhá relativně vysoko a masový trh na výrobky z něj není schopen dosáhnout.

Takové kůže se sice stále lepí neekologickými lepidly, ale materiál na rostlinném základě spotřebuje méně vody i chemikálií na výrobu než obdobný z PVC. Jeho hlavním nepřítelem stále zůstává vysoká cena. Módní brandy a domy si ho dovolit mohou a některé zákaznické segmenty po určitých značkách přímo požadují, aby objevovaly nové varianty. Čím přátelštější vůči přírodě a zvířatům, tím lépe. Průkopníkem je Stella McCartney, která začala tvořit ve vztahu s planetou mezi prvními.

Jablečná kůže

Zajímavou alternativou je například kůže vyráběná ze zbylého odpadu po zpracování jablek. Do módy tento materiál zakomponovala italská značka Womsh na svých teniskách. Jablečná kůže je však dvakrát dražší než ta přírodní. A jsme zpátky u té ceny.

Výjimkou není ani kůže z ananasů nebo směsi konopí, odpadního korku a rostlinných olejů. Kdo ví, možná se už za pár let místo mezi umělou kůží a kůží ze zvířat budeme vybírat mezi ananasovou nebo jablečnou.. Nebo přijde do povědomí jiný silný hráč. Každopádně kožence z plastu a ropy brzy odzvoní. Jen nevíme, kdy přesně.

Napsat komentář