GAP jde vstříc udržitelnosti, jak náročný proces to pro něj znamená?

Na začátku června 2019 vydala společnost GAP, pod níž se sdružují značky Gap, Banana Republic a Old Navy, nové prohlášení. Kompletně se přesune k používání udržitelné bavlny do roku 2025. Ředitelka udržitelnosti společnosti pro Glossy současně zodpověděla klíčové otázky ohledně přesunutí tak velké společnosti na novou, k planetě přivětivou, cestu.

100 procent do 2025

Tak zní potěšující a zároveň ambiciózní plán společnosti GAP na používání ekologické bavlny. Z jejího portfolia značek se jako první přesune GAP, plně nahradí klasickou bavlnu za udržitelnou již do roku 2021. Následně se přidá Old Navy v roce 2022 a Banana Republic ještě o rok později. „Jsme pyšní na to, že můžeme podpořit inovace, které napomáhají k ochraně přírodních zdrojů a budovat čisté a bezpečnější komunity pro lidi z celého světa. Získávání bavlny cestou, která vyžaduje menší spotřebu vody a má menší dopad na klima může dopomoci k vytvoření zdravějšího životního prostředí pro naše děti a budoucí generace,“ říká ředitelka udržitelnosti společnosti Keith White v oficiálním prohlášení.

Voda jako kritický bod

Ředitelka inovací v udržitelnosti Melissa Fifield přiznává, že velmi kritickou oblastní pro společnost GAP je právě spotřeba vody. Největší objem padne na výrobu džín. „64 procent vody, kterou používáme na výrobu džín, padne na pěstování bavlny. Proto je pro nás stěžejní, přesunout se k udržitelné bavlně. Dále se používá na barvení a praní,“ vysvětluje.

GAP se nově spojil s textilní společností Arvind v Indii. Indie je na jednu stranu velkým producentem oděvů, na stranu druhou se potýká s nedostatkem vody. „Jako první budeme používat odpadní vody, díky kterým ušetříme pitnou vodu pro místní obyvatele. Arvind nadále nebude používat pitnou vodu pro výrobu oblečení,“ říká Fifield.

Změna, která vyžaduje úsilí

Přejít na dráhu značky, jíž záleží na ekologii a planetě není tak snadné. Vůbec pokud dosahuje kolosálních rozměrů, jakými je společnost GAP. Dle slov ředitelky inovací v udržitelnosti bylo třeba přehodnotit celý systém a žebříček priorit. „Hru mění systém cirkulární ekonomiky, který je ale pro nás současně velmi motivující. Používáme více recyklovaných materiálů, abychom nebyli tolik závislí na neobnovitelných zdrojích. Spouštíme i programy zpětného odběru oblečení. Vše souvisí se vším. Na něco již řešení máme, na některé problémy zatím odpovědi neznáme. Vnímáme to jako problém, ale jako příležitost zároveň,“ říká Melissa Fifield.

Napsat komentář