Zákaz vatových tyčinek – čím se dají nahradit?

Velká Británie ke konci května 2019 odhlasovala zákaz prodeje plastových vatových tyčinek. Nové nařízení začne platit v roce 2020. České republiky se podobná restrikce dle Evropské unie bude týkat už za dva roky. Jenže vatové tyčinky jsou výborným prostředkem, jak vyladit k dokonalosti makeup. Čím je tedy nahradit, abychom se jich nemuseli vzdát úplně?

Nově schválená směrnice Evropské unie nařizuje členským státům zapracovat do dvou let do své legislativyzákaz prodeje jednorázových plastů, za které již existuje vhodnější a ekologičtější náhrada. Z českých obchodů a drogerií tak do dvou let mají zmizet některé plastové lahve, vatové tyčinky, hygienické potřeby, příbory, tácky, brčka, kelímky a nádoby na potraviny z expandovaného polystyrenu a všechny výrobky z oxo-rozložitelných plastů.

Na vatové tyčinky nedají dopustit maskéři a vizážisté. Díky jejich přesnosti pomocí nich dokáží opravit jakékoli nedokonalosti nebo přetažení linkou či tužkou na rty. Jenže jejich spotřeba dorůstá enormních rozměrů. Ve Velké Británii se jich ročně spotřebuje 1,8 miliardy. A většina z nich se nijak nerecykluje.

Náhrada existuje

Plastové vatové tyčinky však lze nahradit! Pokud se jich nebudete chtít vzdát, můžete vybírat z ekologičtějších variant. V těch je namísto plastu používaný například bambus či recyklovaná lepenka. Nevýhodou ekologických alternativ je samozřejmě cena. 100 ks tyčinek z bambusu a bavlny vyjde zhruba na padesát korun. Tyčinky z recyklovaného kartonu pořídíte po 200 kusech za 75 korun.Jedná se tak až o několika set procentní nárůst ceny. Utěšit vás může fakt, že tyčinky se samy dokáží rozložit a zkompostovat. Tedy žádný další plast, který míří do našich oceánů!

Napsat komentář