Praha se umístila v TOP 10 módního retailu

Do roku 2022 česká metropole poroste nejrychleji na žebříčku evropských maloobchodních prodejců s oblečením. Praha již nyní patří mezi top deset evropských měst módního průmyslu. Podle nejnovějšího výzkumu provedeného společností Savills, globálním poskytovatelem poradenských služeb v oblasti nemovitostí, se očekává, že bude nejrychleji rostoucím trhem v celém Evropě až do roku 2022.

Ve výzkumné zprávě nazvané „Žebříček evropských maloobchodních metropolí podle módy“ společnost Savills porovnávala 40 nejvýznamnějších módních metropolí s využitím několika metrik. Patřily mezi ně turistické statistiky z roku 2016 mapující počty návštěvníků a jejich nárůst, HDP (celkové za rok 2017 a předpovědi růstu), maloobchodní údaje (za rok 2017 – pro prodej oblečení a obuvi a čtyřletá předpověď a celkové výdaje na rok 2017) a růst populace a prognóza dalšího růstu.

Praha mezi Dublinem a Paříží

V pořadí, vytvořeném s využitím dat renomované poradenské společnosti Oxford Economics a Mastercard, skončil na prvním místě Londýn, následován Stockholmem a třetí se umístil Dublin. Praha svou osmou příčkou předběhla Berlín i Paříž a stala se jedinou metropolí ze střední a východní Evropy v první desítce.

Výzkum se zaměřil na 22 evropských měst s populací v rozmezí od 1 do 5 milionů obyvatel, v nichž objem prodaného módního zboží (do konce roku 2017) přesáhl 500 mil. dolarů. Dle výsledků se očekává největší růst v Praze a Varšavě. Kromě toho předpověď očekává silný růst také u dalších „rozvíjejících se” měst regionu CEE. Těmi jsou například Krakov, Budapešť či Bukurešť.

Fraser Watson, ředitel oddělení investičního poradenství společnosti Savills pro Českou republiku, říká: „Tento výzkum ukazuje, že z ,rozvíjejících se‘  měst, jako jsou Praha či Varšava, se staly největší módní maloobchodní trhy Evropy. Ale také tento trend podpořený růstem HDP, maloobchodními prodeji i počtem turistů bude v příštích třech letech nadále pokračovat. To se s velkou pravděpodobností projeví v posunu vzhůru o dalších pár příček na žebříčku zemí.

Napsat komentář