Kolik stojí módní přehlídka?

Že je módní přehlídka drahou záležitostí, je asi každému jasné. Na kolik ale ve skutečnosti opravdu přijde show ve světovém formátu? Svá čísla pro Vogue sdílel návrhář Christian Siriano, který už řadu let předvádí nové kolekce v rámci Newyorského týdne módy. Kromě výroby oblečení, které se na módní přehlídce předvádí, je třeba zaplatit celou řadu lidí a služeb. Na kolik vyjdou třeba osvětlovači, vizážisté nebo modelky samy o sobě?

Módní značka Christian Siriano byla založena v roce 2008 a ve vedení stále stojí její zakladatel, po němž je pojmenována.

Exkluzivně pro australský Vogue zveřejnila propočet částky, kterou utratí za přípravu módní přehlídky v rámci populárního New York Fashion Week. Nejdražšími součástmi jsou pochopitelně modelky, následuje za nimi pronájem prostor a osvětlení. Naopak vás pravděpodobně překvapí částka za vizážisty a kadeřníky. Pro účely článku na Fashion Retail byly částky z amerických dolarů zprůměrovány a převedeny na české koruny.

MODELKY – 1,2 milionu

PRONÁJEM – 850 tisíc

OSVĚTLENÍ – 500 tisíc

OZVUČENÍ – 220 tisíc

PRODUKCE – 700 tisíc

SEZENÍ – 200 tisíc

DESIGN SHOW – 1,2 miliónu

CATERING, BACKSTAGE ASISTENCE – 70 tisíc

ŘIDIČI A ODVOZY – 150 tisíc

VIZÁŽISTÉ A KADEŘNÍCI – 0

Celkem podobná světová show na NYFW vyjde na zhruba šest a půl miliónu českých korun. To se přitom nejedná o konečnou částku, do propočtu totiž nejsou započítány ceny za jednotlivé modely. I jejich součet se může vyšplhat do řádu milionů. Na rozdíl od mnoha jiných (na první pohled) drobností, tak důležití lidé jako jsou kadeřníci a vizážisté většinou samotnou značku nic nestojí. Je to dáno tím, že je podporuje některé z kosmetických firem, které se reklama na tak velké události jako je týden módy v New Yorku jednoduše vyplatí.

Napsat komentář