M&S se chová udržitelně, Amazon ne. Co dalšího objevil audit?

Ve Velké Británii proběhl audit udržitelnosti. Zaměřil se na významné hráče na poli oděvního průmyslu. Mezi ty zařadil třeba internetový obchod Amazon, módní dům Burberry, TK Maxx nebo Primark, Tesco či Marks&Spencer. Audit zohledňoval používání chemikálií, znovu používání nebo recyklování neprodaného zboží a produkci oděvů z udržitelných zdrojů. Které společnosti vyšly s dobrou reputací a které by měly na svém pozitivním vlivu vůči životnímu prostředí zapracovat? 

The Environmental Audit Committee cílil celkem na 16 společností. Mezi těmi byly: Amazon, Sports Direct, TK Maxx, Primark, Tesco, Marks&Spencer, Missguided, Boohoo, Asos, Burberry, Debenhams, Next, Ascda, Arcadia, JD Sports. (16. firmu se nám bohužel nepodařilo dohledat.)

Kdo vyšel nejhůře?

Značky Boohoo, JD Sports, Amazon, Missguided, Sports Direct a TK Maxx byly auditem označeny za nejméně aktivní v oblasti udržitelnosti. Žádná z nich nepodepsala dohodu o omezování emisí a snižování odpadu a omezení plýtvání vody. Žádná ani nevyměnila běžnou bavlnu za bio. Boohoo a Sports Direct pro výrobu svých produktů ale používají recyklované materiály. Pouze TK Maxx na svých prodejnách nabízí sběr nechtěného oblečení. Společnost Amazon byla auditem obviněna z velmi nízkého zájmu o celou problematiku a to i přesto, že je leadrem ve svém odvětví.

Pochválené společnosti

Byť se módní dům Burberry ještě před několika měsíci potýkal s velkou kritikou, audit ho koncem ledna 2019 označil za jednu ze společností, jež o udržitelnost projevují největší zájem. Spolu s ním byly pochváleny i Marks&Spencer, Asos, Tesco a Primark. S výjimkou Burberry navíc všechny používají materiály z udržitelných zdrojů a bio bavlnu. Zároveň také umožňují zákazníkům přinášet do prodejen již nechtěný textil.

Zveřejnění těchto informací má Britům pomoci v rozhodování se, u jaké společnosti chtějí nakupovat. Ostatní obchodníky mají výsledky motivovat, aby se i oni začali o udržitelnost zajímat a změnili své podnikání.

Napsat komentář