Jak se móda snaží změnit svět?

Módní návrháři, modelky, kreativní ředitelé, influenceři i it girls. Ti všichni se snaží svým módním projevem čas od času vyjádřit svůj názor na společenské téma nebo politiku. Prošli jsme nejvýznamnější momenty minulého roku 2018 a přinášíme vám přehled situací, během kterých najednou móda mluvila daleko za hranice svého oboru.

Může móda změnit svět? Může mít vliv na to, jak vnímáme homosexuály, klimatické změny nebo třídění odpadu? Může. Minimálně může reagovat na jakoukoli společenskou či politickou situaci, která se jí namane. Také to dělá. I přesto, že velké módní domy většinou zůstávají v pozadí a jen málokdy se ozvou, menší značky jdou do vyjadřování svých názorů naplno.

Co jí dává sílu?

Změnit svět zní pochopitelně nadneseně, i přesto se to sem tam (nejen) módnímu průmyslu podaří. Připomeňme si třeba událost černých šatů na předávání Zlatých glóbů, které vyslaly do světa opravdu jednohlasnou myšlenku. Tu sílu mělo sdělení zejména díky spojení se desítek důležitých lidí, které zná celý svět, prostředkem však byla právě móda. Móda může měnit spoustu věcí, sílu ji k tomu dáváme my sami. Tím, jak se jí věnujeme, sledujeme jí a necháváme se inspirovat. Tím, jakou váhu ji přikládáme.

Myšlenky šířené přes módu v roce 2018

V roce 2018 se o změnu pokusil Jeremy Scott se svým trikem Tell your senator no oo Kanavaugh, kterým vyzýval lidi, aby se vyjádřili k situaci, kdy bylo americkému právníkovi obviněnému ze sexuálního obtěžování nabídnuto místo u nejvyššího soudu.

Vivienne Westwood uspořádala večírek na písničky od ABBY v rámci svého protestu proti hydraulickému štěpení. Další značky jako Prabal Gurung či Tory Burch volebními triky připomněli občanům, že by měli jít splnit svou povinnost a dorazit do volebních místností.

Napsat komentář