Malé černé, ikonický model milovaný všemi generacemi

Nosila je Audrey Hepburn, Grace Kelly i lady Diana. Kdo stojí za jejich návrhem a proč jsou tak zbožňované?

Malé černé šaty (anglicky často pod zkratkou LBD – Little black dress) jsou už skoro sto let perlou ženské garderoby. Toto výsostné postavení si zasloužily pro svou univerzálnost, nadčasovost a eleganci. Hodí se pro všechny ženy a téměř kdykoliv. Jako první s nimi přišla Coco Chanel a způsobila módní revoluci – LBD se staly symbolem jejího inovativního přístupu k dámské módě. Proč vlastně?

Odkaz Coco Chanel

Černé šaty bývaly považovány za smuteční, než přišla Coco a prohlásila, že ženy na plese v barevných šatech vypadají příšerně a měly by raději obléknout černou. Tím se začal rodit kult malých černých. Černé šaty podle její vize měly snížený pas a délku pod kolena. Na rozdíl od mnoha jiných modelů tehdejších návrhářů vynechala korzet, který ženy zbytečně omezoval. To Coco jako průkopnice pohodlné módy nemohla dovolit. Ilustrace jejího ikonického modelu otiskl v roce 1926 časopis Vogue a pojmenoval ho model Ford. Využil tím analogie k modernímu a demokratickému autu T od značky Ford, který byl jednoduchý a dostupný. Stejně takové byly i malé černé od Coco Chanel.

Audrey jako vzor

Malé černé se brzy staly nepostradatelným prvkem dámského šatníku. O pár let později je do své signifikantní kolekce New Look zařadil také Christian Dior. Jeho model měl hlubší výstřih, delší rukávy a zvýrazněný pas, na nějž se napojovala rozevlátá kolová sukně, která sahala až do poloviny lýtek, a evokovala tím sukni baletní. Diorovy LBD zalichotily typickým ženským tvarům přesýpacích hodin. Nešlo je nemilovat.

Kdo však malé černé proslavil snad úplně nejvíc, byla krásná Audrey Hepburn, která je oblékla ve filmu Snídaně u Tiffanyho. Dlouhý model bez rukávů s velmi úzkou sukní pro ni navrhl Hubert de Givenchy. Audrey šaty doplňovala řadou perel a velkými slunečními brýlemi. Stala se symbolem ženskosti a smyslnosti, který nebyl ani po téměř šedesáti letech překonán.

Kdo smysl malých černých šatů ještě posílil, byla lady Diana, pro niž je typický model s odhalenými rameny a dekoltem. Ten oblékla v den, kdy se v televizi odvysílal dokument o jejím muži, princi Charlesovi, ve kterém se doznal k nevěře s Camillou. I proto její malé černé dostaly ve Velké Británii přezdívku šaty odplaty. Little black dress oblékají dnes i obě manželky jejích synů Williama a Harryho – vévodkyně z Cambridge Kate a vévodkyně ze Sussexu Meghan.

Bezkonkurenční fenomén

Koncept jednoduchých šatů tak, jak ho kdysi vymyslela Coco Chanel, funguje dodnes. Malé černé nosí celý svět, všechny generace, typy postav i věkové kategorie a stále žádný návrhář nepřišel s ničím, co by se do ženského šatníku hodilo více než ony. V průzkumu z roku 2011 od Jacky Brown of Sheilas’ Wheels vyhrály první místo za nejlepší design. Hlasovalo pro ně 64 % Britů. Porazily i typickou Coca-Cola lahev nebo parfém Chanel No 5.

Na procházku i do opery

Jako malé černé můžeme označit opravdu všechny černé šaty, nejčastěji se sukní kratší než po kotníky. I přesto, že se navrhuje a vyrábí celá řada střihově velmi netradičních modelů se spoustou zdobení, krajek, korálků i výšivek, pravé LBD se i nadále drží hlavně nadčasových jednoduchých střihů, které vycházejí z prvních ikonických šatů od Chanel, Diora a Givenchyho.

Nešlo jen o zapojení černé barvy do každodenního šatníku ženy, ale také o nadčasovost, kterou šaty získávají právě díky jednoduchým a propracovaným střihům, jež lichotí ženským křivkám. Malé černé díky nim disponují vlastností univerzálního použití. Nosit se mohou do práce, stačí je doplnit o sako a oxfordky. Stejně tak je můžete obléknout do divadla, když k nim obujete lodičky a přes ramena přehodíte pléd. Své uplatnění najdou i ve volnočasovém šatníku. Nic vám nebrání natáhnout přes ně mikinu a na nohy vzít tenisky. Naopak – budete za hvězdu streetového stylu. Kombinací jsou opravdu stovky, a pokud si pořídíte správný střih a šaty budou ušité z příjemného a pohodlného materiálu, stanou se malé černé must have kouskem, na který nedáte dopustit.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v aktuálním Fashion Retail 11-12.2018…

Napsat komentář