Protesty ve Francii změnily předvánoční nákupy

Zatímco jindy během prosince obchody na proslulé pařížské třídě Champs-Élysées a na přilehlých Avenue Montaigne a Rue St.-Honoré praskají ve švech, letošní rok je všechno jinak. Dlouhých pět týdnů trvající protesty proti francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi a jeho ekonomické politice měly vliv právě na vánoční nákupy v high-end obchodech. Výlohy jsou rozmlácené, na ulicích hoří auta, lidé raději nechtějí vycházet ven, natož potom na nákupy luxusního zboží. Reputace pařížských značek je ohrožená.

Nová ekonomická nařízení, která chtěl prezident Emmanuel Macron uvést v platnost od ledna 2019, vyvolala ve Francii značnou vlnu nevole. Tu vyšli lidé vyjádřit do ulic a to hned do těch nejproslulejších, centrum protestů se stala známá třída Champs-Élysées a pro Paříž signifikantní Vítězný oblouk. Protesty se zvrhly a kromě poškození památek, došlo také k poničení obchodů, které na této lukrativní pařížské adrese sídlí. Své prodejny během protestů uzavřela celá řada módních domů včetně Gucci nebo Balenciaga.

Největší rána v nejdůležitější době

Nejen módní, ale i luxusní kosmetické značky, představují pro Francii důležitou součást ekonomiky a jsou i velkým lákadlem pro turisty. Protesty však turistický ruch i nakupování zasáhly v ten nejméně vhodný okamžik – v předvánočním období, které je pro většinu značek stěžejní. Vzhledem k rozmáhajícímu se vandalismu bylo majitelům high-end obchodů v centru města doporučeno, aby se prodejny uzavřely. Uposlechl i ředitel značky Lanvin, který se k cel situaci také vyjádřil: „Uzavřeli jsme svou prodejnu v bezprostřední blízkosti Champs-Élysées na dobu třech týdnů pro bezpečnost našich zaměstnanců. A to i přesto, že prosinec je pro nás obvykle měsícem, během něhož dosáhneme dvojnásobného obratu než v jakýkoli jiný průměrný měsíc v roce.“ Jiné značky však dopad na své prodejny komentovat odmítly. Vyjádření neposkytl Dior, Burberry ani Kering. Chanel pouze oznámil, že své prodejny uzavřel také. Stejně na tom byl také Longchamp. 

Luxusní nákupy a hořící auta? To nejde k sobě

Náladu v Paříži během protestů dobře vystihl partner společnosti s luxusním zbožím Mario Ortelli: „Jednoduše nemáte zájem nakupovat v Louis Vuitton na Champs-Élysées, když na ulicích hoří auta. Nechcete se po ulici procházet s taškou z Hermès, když jste v centru dění násilného protestu.“ Výlohy obchodů byly často během protestů poničené. Některé značky své výlohy úplně zabarikádovaly. Dotčené nebyly pouze obchody s luxusním zbožím, ale pochopitelně celé centrum včetně restaurací, kaváren nebo autobusových zastávek. K jak velkým škodám ve skutečnosti došlo, bude jasné teprve za pár týdnů.

Zdroj obrázků: bloomerg.com, nytimes.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *