Proč Mickey Mouse zahltil většinu módních kolekcí?

Při sledování módních kolekcí, přehlídek a spoluprací po celý rok 2018 nešlo přehlédnout, že se téměř všude dostala legendární animovaná postavička myšáka s kulatýma ušima. Mickey Mouse pohltil tvorbu velkých světových návrhářů jako je Gucci, Coach nebo Marc Jacobs i nadnárodních módních řetězců včetně C&A, Mohita či H&M. A důvod? Sympatický Mickey Mouse totiž letos slaví své velké výročí. Je mu už 90 let.

Jedna z nejoblíbenějších postaviček z dílny Walta Disneyho, Mickey Mouse v roce 2018 oslavuje své výročí od založení. Usměvavého myšáka v červených šortkách a se žlutými botami navrhl Walt Disney již před 90 lety. Spolu s ním zároveň uvedl jeho kamarádku Minnie. Ta však i v průběhu následujících desítek let zůstala v pozadí myšáka Mickeyho. O oblibě této kreslené postavičky hovoří nejen vysoká čísla vyprodukovaných filmů a seriálů, ale také vlastní hvězda na Hollywoodském chodníku slávy, jež si Mickey vysloužil při oslavě svých padesátin.

Autorská práva

Walt Disney v průběhu let velmi bojoval za udržení autorských práv na postavu Mickeyho Mouse. Po většinu času byl také úspěšný. Aktuálně mu ochranná známka na myšáka stále platí a to až do roku 2023. V rámci oslav 90. výročí však licence na použití prodával opravdu ve velkém. Svědčí o tom ostatně obrovské množství módních značek, které ji využilo, aby se Mickey mohl objevit také na jejich oblečení a doplňcích a aby mu mohly vzdát hold.

C&A i Marc Jacobs

Vlastní kolekci s odkazem na Mickeyho vydala značka Levi’s. Ve velkém oslavu 90 let od založení pojala značka Opening Ceremony, která myšákem potiskla i večerní šaty a ke kolekci přizvala značku Vans. Ta upravila své tenisky a přidala do jejich designu Mickeyho tématiku. Luxusně pojaté kolekce se Mickey dočkala u Coach a Lacoste. Gucci se nebál v rámci své módní přehlídky rovnou představit kabelku ve tvaru myšákovo hlavy. Trochu punkově vzal oslavu Marc Jacobs, který motiv transformoval a využil z něj zejména typické spojení černé, červené a žluté. Módní řetězec C&A uvedl kolekci doplňků včetně rukavic, čelenek a ponožek. Do svých kolekcí myšáka zařadila i Bershka, Mohito, Cropp nebo House. Mickey, díky! Bez tebe by móda roku 2018 nebyla tím, čím je.

Napsat komentář