Merino vlna je jemná jako kašmír a přitom odolná

Tradiční materiál jako je merino vlna si opět získává na oblibě. Lidé přehlcení umělými vlákny začínají cenit přírodní materiál, který disponuje mnoha nepopiratelnými benefity benefity. Merino vlákno dokáže být tenčí než lidský vlas i jemnější než kašmír. Jedná se o klasický materiál používaný na pánské smokingy a dámské společenské kostýmky, ale své uplatnění nachází i v outdoorovém oblečení. Největším producentem je Austrálie, která jako vlnařská velmoc vyprodukuje 345 milionů kilogramů vlny za rok.

Jaké hlavní benefity si Merino vlákno připisuje na své konto?

V chladu hřeje, v horku chladí

Přirozeně nerovné, kadeřavé vlákno Merino umí zadržovat nebo uvolňovat teplo díky své chemické struktuře. „Vlněné vlákno je přirozeně prodyšné. Na rozdíl od syntetiky aktivně reaguje na změny tělesné teploty,” říká Žaneta Fidrantová, která zastupuje norskou značku pracující s merinem v ČR.

S merinem v suchu

Merino vlákno pohlcuje vlhkost z těla a uvolňuje ji do okolí. Ačkoliv se člověk potí, termotriko pot odvede a člověk nepříjemné pocení ani nezaregistruje. Svou sací schopností mnohonásobně převyšuje umělá vlánka.

Při smíchání s potem není cítit

Vlákna mají ochrannou vrstvu mikromazu, kterou neodstraní ani praní nebo chemické čištění. Tato vrstva zabraňuje vstřebávání nečistot a skvrn do vlákna. Není proto třeba funkční triko z merina prát po každém nošení.

Nemačkavé i antialergenní

Merino je tvarově stálé, nemačkavé a také antialergenní – ovčí vlna nepohlcuje prach a zabraňuje růstu bakterií a chrání bez UV filtrů proti slunečnímu záření. Vlna rovněž absorbuje záření celého UV spektra, zatímco neupravená bavlna, nylon, akryl a hedvábí absorbují UV záření velmi špatně.

Snáze rozložitelné

Merino jako přírodní vlákno se na rozdíl od syntetických při likvidaci snadno rozloží. Víc než 35 % mikroplastů v mořích a oceánech ostatně pochází právě ze syntetických materiálů. I to patří k důvodům, proč se část populace navrací k přírodnějším variantám.

Napsat komentář