Legendy módy – Borsalino

Klobouk, který učaroval (nejen) filmu

Za více než 150 let existence továrny Borsalino v italské Alessandrii vyšly z její dílny všechny typy klobouků: buřinky, cylindry, plstěné fedory i „panamáky“. Nejvíce však historii módy ovlivnil model borsalino.

Z poslíčka byznysmanem

Charakteristika borsalina v encyklopedii Treccani zní: značkový měkký pánský klobouk s promáčknutou korunou a středně širokou krempou. Za jeho vznikem stojí Giuseppe Borsalino, který v italské provincii Alessandria položil základy firmy, jež se stala impériem v oblasti klobouků po celém světě.

Začínal jako poslíček, pak se stal učněm a nakonec se rozhodl odejít do Francie, která byla toho času lídrem ve výrobě prvotřídních klobouků, s přesvědčením, že jenom tam se bude moci naučit všechny nejnovější metody tohoto oboru.

Díky své touze se učit, díky iniciativě, nadšení a ambici získat prvotřídní znalosti ve světě módy se Borsalino dostal do ruchu hlavního města, kde si našel práci na Rue du Temple ve společnosti Berteil, specializované na klobouky z bobří kůže. V Paříži se naučil všechny fígly řemesla a v roce 1856 se vrátil do rodné Itálie s vysvědčením opravňujícím ho otevřít si vlastní dílnu.

Protestanti jako inspirace

Firma Giuseppe & Fratello, kterou založil se svým bratrem, rychle expandovala, částečně díky ikonickému měkkému klobouku, který se stal její puncovní značkou. Zjistit, kde získal Borsalino pro tento zvláštní typ klobouku inspiraci, je obtížné – podle legendy jeho myšlenka údajně povstala z populárních revolt, které v té době často propukaly. Klobouky, které protestanti nosili, skončily po takovýchto zuřivých povstáních promáčknuté a ztratily svůj typický sférický tvar. Charakteristická prohlubeň na horní časti koruny klobouku, kterou Giuseppe vytvořil, tyto promáčkliny imitovala, zatímco dvě boční jamky vpředu byly speciálně navrženy proto, aby vojáci jezdectva mohli snáze své klobouky smekat…

Úsilí a odvaha se vyplatily

Jisté je, že společnost dostávala objednávku za objednávkou a výroba se rozjela raketovou rychlostí. Klobouky, vyráběné zásadně ručně a výhradně z králičí plsti, která byla kompaktní, a přesto ohebná, nosili převážně vážené osobnosti v kraji. Deset vyrobených klobouků ale denně zdaleka nestačilo pokrýt poptávku. V té době, stejně jako dnes, trval výrobní cyklus každého jednotlivého kusu, sestávající z padesáti po sobě jdoucích fází, kolem sedmi týdnů.

Na to, aby se mohla výroba zvýšit, bylo potřeba obrovského úsilí, podnikatelské odvahy a dovednosti. V roce 1871 už měl Borsalino 130 zaměstnanců a jeho firma vyráběla 300 klobouků denně. Giuseppe továrnu rozšířil, staré vybavení vyměnil za modernější a výkonnější modely, a to, co dříve fungovalo jako řemeslnická dílna, se stalo skutečným výrobním závodem. Byly to však především obratné a šikovné ruce dělníků, které zajistily vynikající kvalitu.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v aktuálním Fashion Retail 7-8.2018…

Napsat komentář