Aplikace marketingového komunikačního mixu v podmínkách módního průmyslu

Módní průmysl přešel za posledních deset poměrně výraznými změnami i restrukturalizací a stále je v (zhoršujícím se) módu transformace. Asi nejvýrazněji „nabouraný“ je tzv. fashion calendar – sezonnost celkové orientace aktuálního módního trhu.

Vezměme si tedy jednotlivé části, zásadní pilíře marketingového mixu, jako jsou produktcena – distribucekomunikace a promítněme je do oblasti moderního trhu a moderního průmyslu.

Trend je značně decentralizační, a to nejen z hlediska sezonnosti, ale také dostupnosti, nákupu, výroby, distribuce a podobně. Nejvýraznější se projevují v trendech tzv. see-now-buy-now, tedy reklamní mód, kdy je zákazníkovi umožněno koupit daný módní produkt okamžitě po prezentaci. Na této vlně „ujíždělo“ poměrně dost známých značek, ale mnohé z nich musely hlavně kvůli velmi úzké spojitosti s vertikální integrací od tohoto trendu ustoupit.

BLOCKCHAIN – fenomén současnosti

Za další výrazný moment zejména z hlediska distribuce lze tento rok považovat omnichanneling. Jedná se o způsob a možnost zákazníka zakoupit zboží v několika kombinovatelných způsobech, kde kupující vychází především z výhod. Jde hlavně o kombinaci online a fyzického maloobchodu, respektive komunikace.

V posledních dnech však omnichanneling vykazuje diskutabilní výsledky a má výrazně klesající popularitu, a to vzhledem k tomu, že spotřebitelé nekombinují jednotlivé kanály tak, jak by se dalo předpokládat. Dále se jedná o distribuci, kde výrazně přetrvává technologie a nastupující fenomén bloku. Blockchain transformuje a redefinuje nejen celkový prodej a cenové nastavení, ale i samotný vývoj, výrobu a celkovou produktovou politiku. Je to zkrátka fenomén doby.

Nesmím opomenout i takzvané kulturní kluby, kde zákazníci požadují větší spokojenost a větší intenzitu komunikace, výraznější integraci nových technologií, jako jsou například hologramy se smíšenými skutečnostmi, inteligentní zážitky z nakupování a jiné.

Změny k lepšímu?

Vzhledem k tomu, že je módní průmysl za poslední období tak výrazně redefinován, je třeba, aby byl schopný dívat se jinou optikou, byl schopen přijmout, že již neplatí desítky let stará marketingová pravidla. Dokonce už ani již zmíněný koncept fashion calendar, který tvoří od počátku základní stabilní osy celého moderního průmyslu významnou úlohu, není pro současný módní průmysl tak zásadní, a je dokonce zpochybněn.

Stále více se totiž posunuje z dvouzónové komunikace nových výrobků na měsíční, nebo individuálně nastavenou dobu na týdny či nepravidelné časové úseky označené jako tzv. kapky. Jedním z velkých jmen módního světa, který v posledním období na tuto změnu přešel, je módní dům Moncler. Další změna souvisí s očekáváním a kombinovatelností ženské a mužské módy, neboť dalším obrovským trendem jsou právě tzv. co-ed show, které spojují pánské a dámské oblečení do jedné přehlídky. Na tento model přechází čím dál více módních značek.

Štěstí přeje agilním

Asi nejvýraznější je důraz na transparentnost a povědomí o jednotlivých složkách marketingového a komunikačního mixu, požadovaných od nových spotřebitelů (především mileniálů) v rámci jejich oblíbených a respektovaných značek. Co se týká poptávky po nejdůležitějších zkušenostech, tak můžeme za nejmarkantnější považovat posun k institutu komunikace téměř všech moderních subjektů, jako je snaha co nejblíže, nejkultivovaněji a nejintenzivněji komunikovat a sdílet téměř všechny druhy a způsoby existence živého labelu, kde už ani nejbanálnější věci nejsou druhořadé.

V tomto prostředí se daří více tématům, které jsou adaptabilnější, ať už v podmínkách designu (fluid design/fluid identity) či v podmínkách výroby, testování a komunikace nových strategií saturovaných za pochodu, přímo v procesu. Ostatně agilní přístup je v současném byznysu brán jako jeden z nejvýznamnějších.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v aktuálním Fashion Retail 7-8.2018…

Napsat komentář