Legendy módy

Baleríny

Po celá desetiletí zůstávaly baleríny zběsilým tempem módních změn nepolíbené.

V roce 1956 v nich okouzlila publikum blonďatá ikona doby Brigitte Bardott ve filmu … a Bůh stvořil ženu. Červená blůza, přiléhavá krémová sukně a: pár červených lakovaných balerín na nohou.

Herečka si baleríny natolik oblíbila, že požádala formu Repetto o: „boty na nošení ve městě, a aby byly pohodlné jako vaše balerínové lodičky.“ A tak vznikly Cendrillonky.

Ostatně firma Repetto obohacuje každou sezonu své kolekce balerín o nové barvy, materiály i detaily.

Podmanily si celý svět

A tak po jejím vzoru začaly baleríny nosit ženy po celém světě. Další známou ženou, která je proslavila, byla i herečka Audrey Hepburn, pro kterou je navrhl do filmu Prázdniny v Římě návrhář Salvatore Ferragamo. Stejně jako její kolegyně, i Audrey zařadila tento doplněk do svého soukromého šatníku na mnoho let. Mezi novodobé krásky z řad slavných, které těmto botkám neodolaly, jsou modelka Kate Moss, zpěvačka Amy Winehouse či modelka Carla Bruni.

Tajemství úspěchu odhaleno

I přes nelítostnou konkurenci jehlových a platformových podpatků, klínků a bezpodpatkových modelů se baleríny z botníků nevytratily, naopak. Co je tajemstvím nezdolného a věčného úspěchu těchto nenáročných botek? Pohodlí? Možná, ale na druhou stranu – odkdy bylo zrovna pohodlí pro ženy zásadní? Závisela jejich popularita na tom, že se hodí ke všemu? Vždyť jehlový podpatek dokázal vylepšit i to nejobjemnější lýtko, na rozdíl od balerín.

Ženy baleríny milují proto, že zosobňují a představují tu „druhou ženu“, tu, která je „jinak smyslná“. Ženu, která nemá zapotřebí svou ženskost nikomu dokazovat, tu, která se nepokouší okouzlit za každou cenu. Pro kterou je důležitější, aby si vážila sama sebe, než aby se zalíbila mužům. A proto, viva la balerína!

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v aktuálním Fashion Retail 5-6.2018…

Napsat komentář