Vlasta Mayerová – „Bojovat proti levným dovozům nekvalitního zboží není lehké…“

V České obuvnické a kožedělné asociaci působí coby tajemnice bezmála pětadvacet let.

Za tu dobu se jí podařilo dosáhnout několika pomyslných met v oblasti edukace nebo poradenské a výzkumné činnosti. Mimo jiné apeluje na to, aby spotřebitelé dávali přednost kvalitě před levným dovozem z Číny.

„Garantovaný nákup obuvi v klasické kamenné prodejně a odborné poradenství při nákupu se spotřebitelům určitě vyplatí,“ říká rozhodně Vlasta Mayerová.

Lze vůbec proti současné situaci, kdy trh, a to nejen s obuví, zaplňují levné, nekvalitní a mnohdy i zdravotně závadné produkty, jak pro dospělé, tak pro děti nějak bojovat?

Tato situace není situací novou – český trh je levnými, často nekvalitními a zdravotně závadnými výrobky, a to nejen pro dospělé, ale i pro děti zaplavován už dvacet let. Bohužel díky této nekalé konkurenci řada výrobců, kteří dodržovali všech zákonné normy a předpisy, „zkrachovala“. Bojovat proti levným dovozům nekvalitního zboží není lehké. Navíc, když již je zboží na evropském trhu, tak je téměř nemožné vystopovat jeho další cesty a v případě prokázání, že je zdraví škodlivé, ho stáhnout z trhu. Týká se to i dětské obuvi, kdy některé dovozové vzory byly plné škodlivých a dokonce i rakovinotvorných látek a byly dány do systému RAPEX.

Existuje proti podobným nešvarům nějaká osvěta nebo obrana?

Jedinou účinnou obranou, kterou prosazuje i naše asociace, je edukace a vzdělávání spotřebitelů, aby nekupovali zboží pochybného původu na stáncích nebo tržištích. U obuvi nám často napoví i atypický pach, že něco není v pořádku. Garantovaný nákup obuvi v klasické kamenné prodejně a odborné poradenství při nákupu se spotřebitelům určitě vyplatí.

Dokázala byste odhadnout, na jaké pomyslné misce vah se nachází kvalita versus kvantita obuvi, kterou nakupujeme?

Z průzkumu, který ČOKA realizovala mezi spotřebiteli, jednoznačně vyplynulo, že čeští zákazníci chtějí nosit kvalitní obuv a dali by v 80% případech přednost garantovanému nákupu „kvalitní a komfortní obuvi“. Zákazníci nejčastěji očekávají, že tuto obuv najdou v klasických kamenných maloobchodech s obuví. Jedna strana mince je ale proklamovaný zájem o nákup kvalitní a komfortní obuvi a druhá strana mince je pak skutečně zakoupená a nošená obuv. Z poradny víme, že opravdu mnoho lidí chodí v naprosto nevhodné obuvi. Zejména u diabetiků či dalších pacientů s problémy s otékáním nohou nebo cévními problémy je nutné přísně dbát na to, v jaké obuvi chodí. Vyrábí se i speciální profylaktická obuv pro diabetiky, na kterou zdravotní pojišťovna na základě předpisu lékaře-diabetologa přispívá jednou za dva roky tisíci korunami. Nicméně cena této obuvi i bez příspěvku pojišťovny se pohybuje mezi 1 500 – 1 800 korunami, tudíž je určitě dostupná pro každého.

Jaká kritéria musí prodejci splňovat, aby mohli svou obuv prodávat pod záštitou Žirafy?

Pokud je na prodejně obrázek „Žirafy“, musí mít prodávající zejména odpovídající nabídku dětské nadstandardně hodnocené a dobrovolně certifikované obuvi od více výrobců. Samozřejmostí je, že tyto specializované prodejny dětské obuvi odborně školí svůj personál. ČOKA například pořádá školení, kde prodavačkám přednáší anatomii a fyziologii nohy dítěte lékaři – ortopedii. Prodavačky se učí poznávat deformity nohou u dětí, učí se, jak mají správně měřit dětskou nožku i jak vybírat odpovídající velikost a tvar obuvi podle typu nohy dítěte. Odborné poradenství při nákupu dětské obuvi je velmi důležité a rodiče ho ocení.

S jakými dotazy se na vás v rámci každoročního diagnostického a poradenského centra v oblasti péče o nohy obrací lidé nejčastěji?

Bolesti nohou mohou občas trápit každého z nás, ale mnohdy nám mohou znepříjemnit život tak, že nás donutí hledat odbornou pomoc. Nejčastějšími příčinami bolestí nohou, ale i kyčelních a kolenních kloubů, zad nebo i hlavy jsou především nedostatek pohybu, nadváha, špatné pohybové návyky, ale také nevhodná obuv. Nesprávné návyky vypěstované již od dětství vedou k porušení hlavních funkcí nohy, vývoji deformit a ortopedických vad. Často stačí jen změnit některé pohybové stereotypy nebo typ obuvi, případně použít korekční ortopedické stélky spolu s cíleným cvičením, doplněným rehabilitací – a problémy se zmírní nebo úplně zmizí.

Nejčastějšími vadami a deformitami nohou u dospělých jsou zejména podélně plochá noha, příčně plochá noha, ale také vysoká noha, vbočený palec (hallux valgus), přeložený prst, drápkovité a kladívkovité prsty. U dětí je velmi častým problémem noha plochovbočená.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v aktuálním Fashion Retail 3-4.2018…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *