Pravé etno s sebou nese prožitek

Etno styl vyjadřuje pro většinu lidí, kteří ho nosí, zároveň životní postoje jako jsou volnost, nespoutanost, exotika, ale environmentalismus a vyjádření společenské zodpovědnosti. Nebo, třeba v případě bižuterie, může jít prostě o krásný doplněk, který oživí „klasický“ oděv.

Etno styl najdeme v módě, u šperků a bižuterie, v bytových dekoracích nebo u nábytku. Paradoxem etnostylu je jeho globalizace. V různých variacích je oblíben již řadu desítek let a opakovaně se vrací.

Obliba etnostylu vede na jednu stranu k rozvoji obchodu v lokalitách původu výrobků, i v rámci projektů fair trade, na straně druhé pak ke vzniku velkého množství produktů, které s originálním místem původu nemají nic společného. Originální výrobky jsou praktickými suvenýry z cest. Kdo nepatří mezi návštěvníky exotických zemí, může si je pořídit například v e-shopech, které se zaměřují na fair trade.

Nadčasová paráda z Namibie

Oblíbenými předměty, které si odvážejí turisté z Namibie*, jsou šperky. Ať jsou z platiny zdobené diamanty, nebo ze stříbra s polodrahokamy vždy mají neopakovatelné kouzlo, které jim dává nádech exotiky, neobvyklé tvary i zpracování. Namibijské drahokamy jsou proslulé po celém světě a místní polodrahokamy především akvamaríny, ametysty, turmalíny a topasy, překvapí svým nádherným zabarvením.

Velmi dekorativní jsou také ornamentální knoflíky, které se vyrábějí ze slonoviny nebo kosti. Owambské ženy je nosily zavěšené u pasu a dávaly tak najevo své postavení a zámožnost. Dnes se jejich modernější varianty nosí převážně zavěšené na krku.

Pro himbské ženy je typický korálový náhrdelník nebo náhrdelník z kovových kroužků. Většina dívek nosí kolem pasu ornamentální opasek z kusů dřeva nebo kostí. U žen je častá také mořská mušle zavěšená na hrudi nebo měděné náramky.

Všude rozšířená a turisty oblíbená bižuterie vychází právě z materiálů, vzorů a tvarů, které používají domorodé kmeny.

 

Pokračování článku a mnoho dalšího naleznete v aktuálním Fashion Retail 4Q 2017…

 

*Namibie, celým názvem Namibijská republika je země sousedící se Zambií, na severu s Angolou, na jihu s Jihoafrickou republikou a na východě s Botswanou.

Napsat komentář